Rozchoďme to s rozchodníky!
rozchodník velký
(Hylotelephium maximum)
rozchodník ostrý
(Sedum acre)
Typický rozchodník známý ze skalek s krátkými dužnatými listy a žlutými květy. Housenky jasoně jej sice nemají tak rády jako
rozchodník velký, ale občas si na něm pochutnají.
rozchodník šestiřadý
(Sedum sexangulare)
rozchodník bílý
(Sedum album)
S tímto (a všemi následujícími) druhy se v Bílých Karpatech sice můžete setkat, ale jde o druhy, které zplaněly ze zahrádek a skalek, proto je najdete hlavně v okolí obcí, komunikací apod.
Rozchodník bílý mají housenky jasoně ve velké oblibě a tak je pro nás velmi zajímavý.
rozchodník španělský
(Sedum hispanicum)
rozchodník suchomilný
(Petrosedum rupestre)
rozchodník zvrhlý
(Phedimus hybridus)
Rozchodníkům z rodu
Phedimus se někdy říká tlusták. Tento má sytě žluté květy a lupenitými listy.
rozchodník pochybný
(Phedimus spurius)
netřesk střešní
(Sempervivum tectorum)
Pár dalších informací
• Některé rozchodníky jsou si hodně podobné a určení není jednoduché, zvláště v době mimo květ. Proto často jedna fotka nestačí.
• Rozchodníky jsou často pěstovány. Rostlinky v zahrádkách a na skalkách, prosím nemapujte. Ale ty, které zahradníkům utečou do okolí (říká se jim zplanělé), jsou pro nás zajímavé.
• Některé rozchodníky můžou mít i více českých názvů (i odborných vědeckých), třeba rozchodník velký se často nazývá rozchodníkovec velký a r. zvrhlý a r. pochybný bývají někdy nazývány tlustáky.
• Na zahrádkách, skalkách a jiných výsadbách se můžete setkat i s jinými druhy rozchodníků nebo s různými šlechtěnými kultivary.
• V zimě se rozchodníky často zbarvují do červena. Způsobují to chemické sloučeniny zvané antokyany, které se vyskytují i u mnoha dalších rostlin.