Rozchoďme to s rozchodníky!

rozchodník velký
(Hylotelephium maximum)
Pro nás (a hlavně pro jasoně) nejdůležitější rozchodník. Nevypadá jak typický rozchodník ze skalek - má lupenité listy, vysoký vzrůst (až 60 cm), na zimu nadzemní část usychá a často roste na přistíněných místech.
rozchodník ostrý
(Sedum acre)
Typický rozchodník známý ze skalek s krátkými dužnatými listy a žlutými květy. Housenky jasoně jej sice nemají tak rády jako rozchodník velký, ale občas si na něm pochutnají.
rozchodník šestiřadý
(Sedum sexangulare)
Poslední rozchodník, který roste v Bílých Karpatech přirozeně a místy i docela hojně. Je dosti podobný předchozímu druhu, ale dá se odlišit třeba méně uspořádanými listy, které jsou na průřezu okrouhlé (předchozí druh je má shora mírně zploštělé).
rozchodník bílý
(Sedum album)
S tímto (a všemi následujícími) druhy se v Bílých Karpatech sice můžete setkat, ale jde o druhy, které zplaněly ze zahrádek a skalek, proto je najdete hlavně v okolí obcí, komunikací apod. Rozchodník bílý mají housenky jasoně ve velké oblibě a tak je pro nás velmi zajímavý.
rozchodník španělský
(Sedum hispanicum)
Často pěstovaný a zplaňující rozchodník, který najdete roztroušeně po celém území Bílých Karpat v blízkosti sídel. Má bílé květy s růžovým kýlem.
rozchodník suchomilný
(Petrosedum rupestre)
Další uprchlík ze zahrádek a skalek vyznačující se dužnatými listy. Vytváří koberce, které mají díky charakteristicky zbarveným listům sivozelenou barvu.
rozchodník zvrhlý
(Phedimus hybridus)
Rozchodníkům z rodu Phedimus se někdy říká tlusták. Tento má sytě žluté květy a lupenitými listy.
rozchodník pochybný
(Phedimus spurius)
Pochybné na tomto rozchodníku je asi to, že ani nevypadá jako řádný rozchodník. Má lupenité listy, které vytvářejí něco jako růžici.
netřesk střešní
(Sempervivum tectorum)
Poslední rostlinou, na které si housenky jasoně můžou v Bílých Karpatech pochutnat, je známý netřesk. V oblasti se přirozeně nevyskytuje, ale je s oblibou pěstován a často jej najdete zplanělý na okrajích komunikací, zídkách apod.

Pár dalších informací
Některé rozchodníky jsou si hodně podobné a určení není jednoduché, zvláště v době mimo květ. Proto často jedna fotka nestačí.
Rozchodníky jsou často pěstovány. Rostlinky v zahrádkách a na skalkách, prosím nemapujte. Ale ty, které zahradníkům utečou do okolí (říká se jim zplanělé), jsou pro nás zajímavé.
Některé rozchodníky můžou mít i více českých názvů (i odborných vědeckých), třeba rozchodník velký se často nazývá rozchodníkovec velký a r. zvrhlý a r. pochybný bývají někdy nazývány tlustáky.
Na zahrádkách, skalkách a jiných výsadbách se můžete setkat i s jinými druhy rozchodníků nebo s různými šlechtěnými kultivary.
V zimě se rozchodníky často zbarvují do červena. Způsobují to chemické sloučeniny zvané antokyany, které se vyskytují i u mnoha dalších rostlin.