Mapování výskytu tmavky švestkové a zavíječe zimostrázového

Součástí projektu K prameni poznání aneb jak informovat o prostředí, je také mapování výskytu dvou specifických druhů – tmavky švestkové (Eurytoma schreineri) a zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis). Jedná se o druhy, jejichž šíření je významně ovlivněno klimatickými faktory. Díky vyšším teplotám a prodlužujícímu se vegetačnímu období mají tito škůdci lepší podmínky pro své úspěšné rozmnožování, přezimování a šíření.

Cílem mapování je zjistit aktuální výskyt a šíření těchto druhů v naší přírodě. Díky tzv. občanské vědě (Citizen science) má každý z nás možnost zapojit se do sběru dat a vědeckých aktivit. Díky spolupráci s projektem Najdi.je můžete skrze využití digitální platformy, aplikace pro sběr a jejich sdílení pomoci vědcům získat cenná a rozsáhlá data, se kterými mohou dále pracovat ve svých výzkumech. Tato sledování navíc mají také praktický dopad. Podílí se na systému prevence, jsou základem včasné reakce a lze díky nim zefektivňovat plánování ochranných opatření.

Jak na to? Dozvíte se po kliknutí na obrázek

Tmavka švestková (Eurytoma schreineri)

je v ČR nepůvodní a invazní druh škůdce, taxonomicky náleží mezi blanokřídlé chalcidky (Chalcidoidea), do čeledi tmavkovití (Eurytomidae). Pochází z evropské část Ruska, na našem území byla poprvé zjištěna v roce 2012. Napadá zejména slivoně a myrobalán, méně pak meruňky.

Co způsobuje:

  • Poškození plodů - Samice tmavky klade vajíčka do pecek. Larvy se vyvíjí uvnitř plodu a živí se vyvíjejícím se jádrem. To vede k výskytu hniloby, deformacím a ztrátě kvality plodů.
  • Snížení výnosů, zhoršení kvality - Infikované plody často padají předčasně, čímž se snižuje celkový výnos a kvalita sklizně. Napadené plody mají změněný vzhled i chuťové vlastnosti.
  • Ekonomické ztráty pěstitelů - Se projevují jako přímé ztráty ze sníženého výnosu, ale také navýšením dodatečných nákladů na boj s tímto škůdcem (pesticidy, monitoring,..).

Podle čeho poznat výskyt tmavky:

  1. Plod – Je na pohled bez poškození. Častou však bývají menší, nepravidelného tvaru a deformované.
  2. Pecka – V případě napadení nacházíme po rozlousknutí pecky zbytky jádra, drobný trus larev (jemný prášek) nebo samotnou larvu. Larvy jsou bílé až žlutavé a dorůstají délky přibližně 4-5 mm.

Dospělý jedinec tmavky švestkové. Zdroj: Ludmila Sklenářová

Larvy tmavky švestkové v peckách. Zdroj: Josef Sus

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis)

je v ČR nepůvodní, invazní druh motýla patřící do čeledi travaříkovitých (Crambidae). Pochází z Asie a na našem území se šíří od roku 2011. Napadá především zimostráz (Buxus, krušpánek), který může při silném napadení zcela zničit.

Co způsobuje:

  • Poškození listů a keřů – Samice kladou vajíčka na spodní stranu listů, ze kterých se líhnou larvy, ty se poté živí listy a výhony. To může vést k úplnému defoliaci (odlistění) keřů a nakonec k odumření celých rostlin.
  • Vzhled rostliny – Napadené keře vypadají neživé, suché a ožrané. Při větším napadení mohou být pokryté pavučinami, které produkují larvy. Dochází tak k výraznému snížení estetické hodnoty keřů v zahradách a parcích.
  • Ostatní – Zvýšené náklady na odstranění zničených rostlin a jejich náhradu, nebo na ochranu a ošetření pomocí pesticidů a biologických přípravků.

Podle čeho poznat výskyt zavíječe:

  1. Listy a výhony – Objevují se holá místa bez listů, která jsou důsledkem aktivity larev. Na listech mohou být okousané okraje nebo zůstává jen žilnatina. Listy mohou být pokryté lepkavými výměšky larev a jemnými vlákny, kterými se chrání před predátory.
  2. Larvy – Larvy jsou nažloutlé se zelenými pruhy a černou hlavou, dorůstají délky až 4 cm. Aktivní jsou zejména na jaře a v létě, kdy způsobují na keřích největší škody.
  3. Dospělci – Dospělí motýli zavíječe mají rozpětí křídel kolem 4 cm, křídla jsou bílo-hnědá s tmavým okrajem. Nejčastěji je lze spatřit večer a v noci, přilákané umělým osvětlením.
  4. Pokles vitality – Napadené keře pomalu žloutnou a usychají.

Dospělý jedinec zavíječe zimostrázového. Zdroj: Agromanual.cz

Housenka zavíječe zimostrázového. Zdroj: Agromanual.cz


Více informací najdete na:

https://www.najdije.cz/pf/tmavka-svestkova/

https://www.najdije.cz/pf/zavijec-zimostrazovy/