Letecká bitva

Nad Bílými Karpaty proběhla 29. srpna 1944 významná letecká bitva německých a amerických letadel. Americké letouny mířily z Itálie na strategické cíle v Moravské Ostravě (tzv. Bitva o benzín) a byly překvapeny německými stíhači nad našim územím. Bitva netrvala dlouho (cca 20 min.) a bylo při ní sestřeleno několik amerických letadel, někteří z amerických pilotů nepřežili.  Přímo na Vyškovci se zřítil také jeden z letounů B-17 G, č. 885 („Lovely Ladies“). Devět letců na místě zahynulo, pouze jeden navigátor se zachránil. Událost připomíná nyní pískovcový pomníček odhalený v roce 1997. Přesné místo dopadu se ale nachází na protějším kopci.

Někteří přeživší Američané - účastníci bitvy se po válce zúčastnili i vzpomínkových akcí u nás, zavítali několikrát i přímo na Vyškovec.

O kříži na Hribovňách 

Podle místní legendy na Vyškovci bydleli manželé, kterým umíraly děti. Zemřelo jich údajně až pět. Farář jim poradil, aby postavili kříž a modlili se. Učinili tedy, jak jim farář doporučil a nakonec se jim narodilo ještě 6 chlapců.  Dle A. Bartošíkové Za studánkami BK.

Američtí účastníci letecké bitvy u pomníku na Vyškovci (autor: Renata Vaculíková)

Američtí účastníci letecké bitvy u pomníku na Vyškovci (autor: Renata Vaculíková)